Головна » Статті » Козівництво » Поради

Як правильно доїти козу
Коза під час доїння повинна стояти спокійно. І здебільшого тварини не потребують примусової фіксації. Проте зустрічаються з-поміж них такі, особливо козочки-первістки, які нервуються. Одних можна заспокоїти за допомогою смачної підгодівлі, інших доводиться фіксувати в спеціальному станку (за його відсутності нашийник прикріплюють до кілка або гачка). При цьому козу ставлять впритул до стіни або до загородки. Конструкція доїльного станка проста. Скраю дерев’яного настилу заввишки 35–40 см, завдовжки 100 і завширшки 50–60 см роблять жорстку раму, щоб за шию зафіксувати на ньому козу, до рами прикріплюють годівницю. Зафіксовану в такий спосіб козу доять з правого боку, сидячи на цьому ж таки настилові.Крім згаданого вище, існує інший спосіб доїння кіз: доярка розташовується позаду кози, сидячи на стільчику.Доїння кіз цим способом здійснюється у три заходи: перший — роздоювання, другий — доїння і третій — додоювання.

1. Дійку обхоплюють усією долонею і натискують на неї зігнутим суглобом великого пальця, направляючи останній донизу (мал. 1). Так повторюють 3–4 рази. Коли молоко починає бігти з цієї дійки цівкою, переходять до іншої.

2. Усе вим’я охоплюють обома руками, потім затискують зверху донизу — і все молоко здоюється в дійницю (мал. 2). Цю операцію повторюють кілька разів.

3. Вим’я обхоплюють лівою рукою, а двома-трьома пальцями правої по черзі стискають і відтягують спочатку першу, потім другу дійку зверху донизу, додаюючи залишки молока (мал. 3). Якщо у вимені молоко ще залишилося, то другий і третій прийоми слід повторювати аж до повного видоювання.

Перед доїнням вим’я ретельно обмивають теплою водою, так само ретельно миють руки і витирають сухим рушником. Нігті на руках мають бути коротко підстриженими. При доїнні треба уникати змочування дійок та вимені молоком, бо це призводить до утворення тріщин і захворювання вимені на мастит. Доїти краще кулаком (перші цівки здоюють в окремий посуд, аби не забруднити й не зіпсувати всього молока), швидко й не зупиняючись, оскільки повільні рухи нервують козу і надої знижуються. Вим’я після доїння витирають сухим рушником, а дійки легенько змащують вазеліном або несолоним маслом.

Перед доїнням і після нього вим’я масажують, що поліпшує молоковіддачу і посилює роботу молочної залози. Кожну половину вимені краще масажувати почергово. Молоко треба видоювати повністю, адже останні його порції містять більше жиру. Крім того, систематичне недодоювання знижує надій молока. Молочний посуд має бути чистим, дійницю перед доїнням обв’язують марлею, щоб не забруднити молока. Доїти потрібно завжди в той самий час: у першій половині лактації тричі на добу, а потім — двічі з рівномірною перервою між доїннями: за триразового доїння  — 8, дворазового — 12 годин.

Одразу після доїння молоко треба процідити крізь чисту марлю або спеціальний цідилок, потім винести його у відкритому посуді в прохолодне місце для охолодження, оскільки неохолоджене молоко швидко псується. Приміщення для зберігання молока має бути чистим, козине молоко, так само як і коров’яче, здатне вбирати в себе сторонній запах.

Категорія: Поради | Додав: Адмін (10.09.2011)
Переглядів: 4897 | Рейтинг: 2.8/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]